Kosova Başbakanı Albin Kurti CNN TÜRK’e konuştu! Tarihi bağlar vurgusu

Başbakan Kurti, İstanbul’da olmadan önce Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı ile üst düzey siyasi ve resmi görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti. İstanbul’daki temaslarının ise ekonomik işbirliği ve ticari ilişkilere odaklandığını söyledi. Pazartesi günü iş insanlarıyla bir araya gelecek olan Kurti, Kosova’da daha fazla Türk yatırımını görmek istediklerini ve iki ülke arasında bir iş forumu düzenleyeceklerini duyurdu.

TÜRKİYE İLE TARİHİ BAĞLAR

Kosova ve Türkiye arasındaki tarihi ve kültürel bağların yanı sıra ailevi bağların da bulunduğunu vurgulayan Kurti, bu ilişkilerin ekonomik faydaya dönüşmesini istediklerini söyledi. Güvenlik ve savunma alanında işbirliğinin devam ettiğini, Kosova’nın Türk askeri teçhizatı satın aldığını ve askerlerinin eğitim için Türkiye’ye geldiğini ifade etti.

SIRBİSTAN İLE GERİLİM VE RUSYA ETKİSİ

Sırbistan-Kosova sınırındaki gerilimi değerlendiren Kurti, Belgrad’ın bölgeyi istikrarsızlaştırma girişimlerine dikkat çekti. Rusya’nın Sırbistan ile yakınlığı ve bu durumun Kosova’nın güvenlik endişelerini artırdığını belirtti. NATO’ya katılmak istediklerini ve geçmişte işlenen suçların inkarının bölgede büyük bir gerilim yarattığını dile getirdi.

GÜVENLİK VE NATO ÜYELİĞİ

Kosova’nın güvenlik için NATO üyeliğinin önemine vurgu yapan Kurti, savunma harcamalarında NATO kotasını aşmayı başardıklarını ve NATO’nun kendilerine daha fazla yardım etmesi gerektiğini söyledi. Kosova’nın güvenliğinin Balkanların güvenliği anlamına geldiğini belirtti.

Kosova’nın NATO Parlamenter Asamblesi’nde gözlemci üyelikten ortak üyeliğe geçtiğini belirten Kurti, NATO’ya tam üyelik ve ardından AB üyeliği hedeflerini yineledi. NATO’nun Kosova için ilerleme ve demokrasinin güvencesi olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir