Spotify Hi-Fi özelliği ücretli oluyor

Spotify, yüksek ses kalitesine sahip yeni bir premium hizmeti yakında başlatmayı planlıyor. Bloomberg’in haberine göre, bu yeni HiFi eklentisi, mevcut abonelik ücretine ek olarak aylık 5 dolar karşılığında sunulacak ve çeşitli yeni özellikler de içerecek.

Spotify, HiFi planlarını ilk olarak 2021’de duyurmuştu, ancak bu lansman gerçekleşmedi. Şimdi ise mevcut Spotify Premium aboneleri, toplam aylık ücret 16.99 dolar olacak şekilde HiFi seviyesini mevcut planlarına ekleyebilecekler (Premium aboneliğin yakında 11.99 dolara yükseleceği göz önüne alındığında). Bloomberg’in raporu, bu eklentinin ayrıca belirli aktiviteler, tarihler veya yılın belirli zamanları için tasarlanmış çalma listesi oluşturma araçlarını da içereceğini belirtiyor. Geçtiğimiz yıl, Bloomberg, daha yüksek fiyatlı bir “Supremium” HiFi planı hakkında da haber yapmıştı. Bir diğer rapor ise, eklentinin kullanıcıların şarkıların çalma hızını ayarlamalarına olanak tanıyacak bir remix özelliği ile gelebileceğini öne sürmüştü.

2023 yılında Spotify uygulaması içinde bulunan kodlar, HiFi eklentisinin potansiyel özellikleri hakkında daha fazla ipucu verdi. Bu sızan kodlar, 24-bit kayıpsız ses, yapay zeka destekli çalma listesi oluşturma ve çalma listeleri için ruh haline dayalı şarkı filtreleme aracının dahil olabileceğini ima ediyordu. Daha yakın zamanda, bir Reddit kullanıcısı uygulama içinde “kayıpsız ses geldi” ifadesinin geçtiği kodları keşfetti ve başka bir kullanıcı da kayıpsız kalitenin 2.117 kbps’ye kadar ulaşabileceğini ve belirli şarkılar için 24-bit/44.1kHz FLAC formatında kullanılabileceğini gösteren sızdırılmış kullanıcı arayüzü öğelerini paylaştı.

Spotify’ın bu yeni HiFi hizmetinin resmi duyurusu henüz yapılmamış olsa da, kullanıcıların yüksek kaliteli ses deneyimi için bir süredir beklediği bu özelliklerin yakın zamanda sunulması bekleniyor. Bu eklenti ile Spotify, kullanıcılarına daha üstün bir müzik deneyimi sunmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir